Publiczność miała okazję usłyszeć przekrojowy repertuar: od muzyki filmowej, przez rozrywkową, aż po klasyczne kompozycje. Wydarzenie poprowadził Michał Dudka.
– W dużym skrócie: to było naprawdę dobre 20 lat – a nawet bardzo dobre – i jestem dumny, że mogę być częścią tej historii. Mam szczęście współpracować z muzykami, dla których niemożliwe nie istnieje – mówił ze sceny Remigiusz Kuropka. – Dziękuję wszystkim, którzy nas wspierają: pracownikom Centrum Kultury i Rekreacji, Stowarzyszeniu BIS z panią Adrianną Knieć, Szkole Muzycznej z dyrektorem Szymonem Frankiem na czele, a także rodzicom naszych młodych muzyków. I oczywiście – dziękuję Państwu, naszej publiczności. Wypełniliście salę po brzegi, jak zawsze. To dzięki Wam mamy motywację do pracy. Bo gdyby nie było dla kogo grać, nie byłoby sensu. Dzisiejsze oklaski były dla nas potwierdzeniem, że warto – dodał dyrygent.
W imieniu burmistrza Konrada Antkowiaka głos zabrała sekretarz Miasta i Gminy Wschowa, Malwina Pawlak:
– Z okazji jubileuszu składam najserdeczniejsze gratulacje i wyrazy uznania za dotychczasowe osiągnięcia oraz wkład w rozwój kultury muzycznej regionu. Sukcesy międzynarodowe – jak zdobycie Grand Prix w Lloret de Mar w 2024 roku – potwierdzają wysoki poziom artystyczny i ogromne zaangażowanie zespołu. Życzę dalszych sukcesów, niegasnącej pasji i spełnienia muzycznych marzeń – powiedziała.
– Cieszę się, że jesteście i życzę kolejnych 20 lat sukcesów – dodał Artur Obuchowicz, dyrektor Centrum Kultury i Rekreacji we Wschowie.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Historia Orkiestry Maestoso Wschowa
Młodzieżowa Orkiestra Dęta Maestoso powstała w 2005 roku przy Stowarzyszeniu Kultury Ziemi Wschowskiej z inicjatywy Karola Muszkiety, Eugeniusza Dzięcielewskiego, Haliny Drgas i Dominika Olejniczaka. Na przestrzeni lat zespołem kierowali wybitni dyrygenci: Karol Muszkieta, Tomasz Bronowiecki, Dominik Szulc, Artur Erenfeld i Paweł Drozda. Od 2018 roku orkiestrę prowadzi Remigiusz Kuropka.
W 2020 roku Maestoso stało się oficjalną sekcją Centrum Kultury i Rekreacji. W tym samym roku zespół nagrał swój debiutancki album „MOD Wschowa”, zawierający takie hity jak Uptown Funk, Happy czy Havana. Rok później rozpoczął nowy etap działalności jako projekt Maestoso Wschowa.
Orkiestra działa w trzech głównych obszarach:
-
edukacja dzieci i młodzieży w zakresie gry na instrumentach dętych i perkusyjnych,
-
koncerty w kraju i za granicą,
-
udział w oficjalnych wydarzeniach – państwowych, kościelnych, strażackich i lokalnych.
Zespół regularnie bierze udział w paradach ulicznych, korowodach i marszach. Repertuar Maestoso obejmuje muzykę filmową, patriotyczną, świąteczną i noworoczną.
Orkiestra koncertowała już w Anglii, Niemczech, Francji, Włoszech, Rumunii, na Litwie oraz w Hiszpanii. Od 2023 roku występy wzbogacane są o dynamiczne układy choreograficzne, które podkreślają profesjonalizm i energię zespołu. Ukoronowaniem ostatnich lat był sukces w 2024 roku – Grand Prix podczas międzynarodowego festiwalu Golden Sardania w Lloret de Mar.
Następnym celem Maestoso jest udział w prestiżowym China International Wind Music Festival w Pekinie, na który zespół otrzymał oficjalne zaproszenie. Aby spełnić to marzenie, potrzebne są jednak środki finansowe. Stowarzyszenie Muzyczne BIS uruchomiło w tym celu internetową zbiórkę - LINK.
ZOBACZ: Koncert Noworoczny Maestoso. Orkiestra zachwyciła i zaskoczyła. „Chcemy lecieć do Chin”